دستگاه خشک کن توت فرنگی
چیپس توت فرنگی که نام علمی آن fragaria ananassa است ، متعلق به خانواده گل سرخ می باشد. درصد بالایی از توت در ایران به صورت پرورشی می باشد، در چیپس توت فرنگی
Table of Contents

چیپس توت فرنگی که نام علمی آن fragaria ananassa است ، متعلق به خانواده گل سرخ می باشد. درصد بالایی از توت در ایران به صورت پرورشی می باشد، در چیپس توت فرنگی به طور میانگین 200 دانه وجود دارد . و همچنین تنها میوه ای می باشد که دانه های آن بیرون از میوه قرار دارد.

انواع توت فرنگی

دو نوع توت فرنگی وحشی در سال 1714 بوسیله مهاجران از شیلی و ویرجینیا واقع در شمال شرق امریکا، به اروپا منتقل شد. که اولین بار سال 1750 میلادی در غرب فرانسه کشت شد.  برای اولین بار، توت فرنگی در سال 1317 در زمانی که اتابک اعظم در مسند وزارت بود، از فرانسه به ایران انتقال یافت . و کشت و پرورش توت فرنگی در باغ فلاحت انجام شد. در واقع دلیل نام توت فرنگی اتابکی هم همین موضوع می باشد.

عثمان نقشبندی نیز در سال 1345 خورشیدی از کشور ترکیه چند پوکه توت فرنگی همراه خود آورد . و در باغ خود در دورود که از روستاهای شهرستان سروآباد از توابع استان کردستان می باشد، کاشت. مشهوریت نوع کردستانی توت فرنگی به همین دلیل می باشد.

بر خلاف سریع فاسد شدن توت فرنگی کردستان، طعم توت فرنگی کردستان بی نظیر است. هم اکنون استان کردستان با تولید بیشتر از 80 درصد توت فرنگی در کل کشور، رکورد دار است.

توت فرنگی

کشت توت فرنگی

سطح زیر کشت این میوه در استان کردستان در سال 1398 به حدود 3 هزار و 400 هکتار رسید . و با 46 هزار تن محصول این باغات همچنان استان کردستان در بالاترین رتبه تولید توت فرنگی، قرار دارد.

شهرستان های مریوان و کامیاران در استان کردستان پیشتاز در تولید توت فرنگی در این استان می باشند. 30 تا 40 درصد از توت فرنگی تولید شده در استان کردستان به مصرف داخل استان رسیده و بقیه، به سراسر ایران مخصوصا به تهران صادر می شود.

کشت و پرورش توت فرنگی گلخانه ای در استان کردستان

هم اکنون حدود چهار هکتار از گلخانه های استان کردستان به کشت و پرورش توت فرنگی اختصاص یافته است . از مزیت های کشت گلخانه ای توت فرنگی، پرورش و برداشت خارج از فصل این میوه می باشد.

کشت توت فرنگی در شمال ایران

در فصل تابستان، توت فرنگی از نوع وحشی در جنگل های واقع در استان های شمالی ایران به وفور وجود دارد. رتبه دوم کشت توت فرنگی بعد از استان کردستان متعلق به استان مازندران می باشد. که زمان برداشت آن از اواسط فروردین تا اواخر خرداد می باشد. به دلیل حساس بودن توت فرنگی، برداشت این میوه به صورت دستی انجام می شود .

کشت توت فرنگی در شمال ایران

و در هر هکتار حدود 20 تا 25 نفر جهت این کار ضروری است. از حدود 2 هزار هکتار سطح زیر کشت توت فرنگی در استان مازندران، حدود یک سوم آن در بهنمیر این استان کشت می شود . که علت آن هم خاک حاصلخیز این منطقه می باشد . که علاوه بر توت فرنگی، بیش از 50 نوع محصول دیگر در این منطقه کشت می شود.

اشتغال زایی خیلی خوب، به اضافه درآمد بالا، کشت توت فرنگی را بر کشت های دیگر غالب کرده است.

در منطقه بهنمیر ابتدا کشت انواع توت فرنگی گیلاسی، سنندجی و نیز دزفولی و دلندی شروع شد . و سپس انواع دیگری نظیر دیاموند، سلوا و همچنین کامارسو گاویوتا که انواع اصلاح شده خارجی توت فرنگی هستند هم پرورش یافت.

انواع روش های خشک کردن و تهیه چیپس توت فرنگی

خشک کردن توت فرنگی برای شما این امکان را فراهم می کند . که در همه فصول سال از خواص این میوه، بی نصیب نمانید. روش های گوناگونی برای خشک کردن توت فرنگی وجود دارد که در ادامه به توضیح این موضوع می پردازیم.

1 – استفاده از دستگاه میوه خشک کن

در فرآیند تولید میوه خشک ، تبخیر آب آن میوه، باید به صورت خیلی آهسته و همچنین با حرارت خیلی کم صورت بگیرد. مدت زمان خشک شدن میوه به نوع میوه و نوع دستگاه میوه خشک کن بستگی دارد.

مدت زمان تقریبی برای خشک شدن میوه در دستگاه میوه خشک کن  چند ساعت می باشد. کیفیت چیپس توت فرنگی بستگی به کیفیت و کارآیی دستگاه میوه خشک کن دارد . چیپس توت فرنگی باید ضخامت ایده آلی داشته باشد. ضخامت اسلایس توت فرنگی در مدت زمان خشک شدن آن دخیل است .

2 – تولید چیپس توت فرنگی در مشاغل خانگی

جریان هوا همزمان با حرارت کم توسط فر، از روش های دیگر خشک کردن توت فرنگی می باشد . در تهیه چیپس توت فرنگی در فر ، مدت زمان کمتری نسبت به خشک کردن طبیعی برای خشک کردن توت فرنگی لازم است. از دیگر مزایای فر در تهیه چیپس توت فرنگی  لازم نیست شکر یا مواد دیگری به آن اضافه کنید.

روش های خشک کردن و تهیه چیپس توت فرنگی

به عبارت دیگر، خشک کردن میوه و نیز توت فرنگی در منزل کنترل مستقیم شما در فرآیند خشک شدن توت فرنگی و استفاده نشدن از مواد افزودنی می باشد. سعی کنید از با کیفیت ترین توت فرنگی جهت تهیه چیپس توت فرنگی جهت تهیه چیپس توت فرنگی اتفاده نمایید . تا از نتیجه کار رضایت بیشتری داشته باشید.

در خرید دستگاه میوه خشک کن باید چه نکاتی را رعایت کنیم ؟

انتخاب توت فرنگی برای خشک کردن

توت فرنگی های کاملا رسیده را تهیه کنید . و بعد از شستشو با آب سرد اگر قسمتی از آنها لکه دار بود، حتما آن را به همراه ساقه آن جدا کنید. سعی کنید ضخامت برش های توت فرنگی به یک اندازه باشد . تا به صورت یکسان خشک شوند. بستگی به اندازه توت فرنگی ها، برش ها فرق می کند . اگر توت فرنگی خیلی بزرگ بود، ورقه ورقه کردن آن ضروری است . و توت فرنگی های متوسط را می توان نصف نمود.

حفظ رنگ و حالت چیپس توت فرنگی

برش های توت فرنگی را درون آب لیمو و آب به مدت حدودا 10 دقیقه جهت حفظ زیبایی آنها و جلوگیری از تغییر رنگ آنها قرار دهید، و بعد از قرار دادن در آبکش، آنها را با استفاده از یک حوله تمیز به آرامی خشک کنید.

فر را در درجه حرارت پایین حدود 54 تا 70 درجه سانتی گراد گرم کنید . و سپس برش های توت فرنگی را با فاصله در سینی فر که با کاغذ مومی پوشانده اید، قرار دهید.

برای جلوگیری از حالت لوله ای شدن توت فرنگی ها یک لانیر سیلیکونی روی آنها بگذارید. و سپس توت فرنگی ها را درون فر گرم شده قرار دهید. هر دو ساعت یکبار سینی را بچرخانید و دائم توت فرنگی را چک کنید و به محض خشک شدن آنها را از فر خارج کنید.

لازم است جهت تبخیر آب اضافی توت فرنگی شده بعد از بیرون آوردن آنها از فر و ریختن توت فرنگی های خشک شده در ظروفی از جنس شیشه و پلاستیک چند روزی درب ظروف را نبندید.

در طول این چند روز، حتما ظروف حاوی توت فرنگی خشک شد ( چیپس توت فرنگی ) را تکان دهید تا آنها جابجا شوند. بعد از گذشت حدود 4 تا 5 روز درب ظرف را ببندید. چیپس توت فرنگی آماده است.

چیپس توت فرنگی

3 – استفاده از نور خورشید در تهیه چیپس توت فرنگی

از روش های سنتی و قدیمی خشک کردن میوه ها، قرار دادن میوه ها زیر آفتاب است. لازم است که یک روز گرم و کاملا آفتابی برای تهیه توت فرنگی انتخاب شود. توجه داشته باشید که چون چند روز برای خشک شدن توت فرنگی در این روش لازم است . باید چند روز هوا کاملا آفتابی باشد.

چیپس شلیل

توت فرنگی ها را درون آبکش های پلاستیکی یا فلزی و ظروف با جنس تفلون و البته با فاصله بچینید. دو عدد آجر زیر این ظروف قرار دهید تا هوا بهتر جریان یابد و زودتر خشک شوند. سپس توری نازکی روی توت فرنگی ها بکشید و به مدت چند روز در آفتاب بگذارید. همچنین می توانید در زیر ظرف توت فرنگی ورق آلومینیوم جهت سریع تر خشک شدن آنها بگذارید.

در شب رطوبت هوا زیاد می شود و این باعث می شود چیپس توت فرنگی دوباره مرطوب شود ،. پس شب ها ظروف چیپس توت فرنگی را به درون خانه بیاورید . و صبح دوباره زیر آفتاب بگذارید. بصورت مداوم توت فرنگی ها را رصد کنید و به محض خشک شدن آنها را جمع آوری نمایید.

خواص توت فرنگی خشک ( چیپس توت فرنگی ) :

هشت عدد چیپس توت فرنگی برابر با یک واحد می باشد. توت فرنگی خشک جزء میوه های کم کالری محسوب می شود . که مصرف یک واحد یعنی 8 عدد چیپس توت فرنگی در روز در کاهش فشار خون و افزایش فولات خون به شما کمک می کند.

استفاده از توت فرنگی خشک در جلوگیری از سرطان مری 

طبق تحقیقات پزشکان ، کسانی که بافت های پیش سرطانی در بدن آنها وجود دارد . به میزان قابل توجهی تشکیل و همچنین رشد تومورهای مری در آنها پیشگیری می شود.

توت فرنگی خشک دوستدار قلب و سلامتی 

از آنجا که چیپس توت فرنگی حاوی مقادیر زیادی ویتامین c، فیبر و همچنین آنتی اکسیدان و پتاسیم می باشد، در سلامت قلب نقش زیادی دارد و نیز خطر ابتلا به سرطان ها را کم می کند.

مصرف چیپس توت فرنگی موجب بالا رفتن هورمون آدیپونکتین می شود، این هورمون موجب کاهش یافتن اشتها و نیز تنظیم قند خون در بدن پس از مصرف مواد غذایی حاوی نشاسته می شود.

این هورمون در بالا بردن متابولیسم نقش دارد. بالا رفتن هورمون آدیپونکتین در اثر مصرف چیپس توت فرنگی ، حملات قلبی را کاهش می دهد. وجود پتاسیم فراوان در چیپس توت فرنگی و مصرف روزانه آن، 49 درصد خطر حملات قلبی را کاهش می دهد.

توت فرنگی خشک دوستدار قلب و سلامتی 

پلی فنول موجود در میوه خشک توت فرنگی ، باعث پیشگیری از ساخت پلاکت در رگ های خونی می شود. و نیز با خاصیت ضد التهابی موجب کاهش بیماری های قلبی می شود.

اثر توت فرنگی خشک در کاهش سکته: 

پیشگیری از ایجاد لخته های خون و در نتیجه کاهش سکته به علت وجود آنتی اکسیدان در چیپس توت فرنگی می باشد.

پیشگیری از انواع سرطان با مصرف چیپس توت فرنگی

دلیل به وجود آمدن سرطان و التهاب وجود رادیکال های آزاد در بدن می باشد. توت فرنگی خشک شده که منبع غنی آنتی اکسیدان می باشد، موجب پیشگیری از تجمع یافتن رادیکال های آزاد در بدن و در نتیجه پیشگیری و کاهش ابتلا به سرطان می شود.

تنظیم قند خون با استفاده از توت فرنگی خشک شده 

چیپس توت فرنگی دارای مقادیر فراوانی فیبر می باشد که بااعث تنظیم قند خون می شود مصرف روزانه 37 عدد توت فرنگی در تنظیم قند خون ضروری می باشد.

رفع یبوست با مصرف توت فرنگی خشک شده 

آب فراوان و فیبر موجود در این میوه در بهبود عملکرد دستگاه گوارش کمک فراوانی می کند و مانع یبوست شده و همچنین در صورت یبوست باعث رفع یبوست می شود. و باعث دفع سموم از بدن می شود.

رفع یبوست با مصرف توت فرنگی خشک شده 

استفاده از توت فرنگی خشک در تنظیم فشار خون :

وجود پتاسیم در چیپس توت فرنگی موجب پیشگیری از بالا رفتن فشار خون می شود. تنظیم فشار خون در سلامتی بدن نقش فراوانی دارد. عدم مصرف مواد غذایی حاوی پتاسیم موجب بالا رفتن فشار خون می شود. بنابراین با مصرف مواد غذایی دارای پتاسیم از جمله توت فرنگی خشک در تنظیم فشار خون به سلامتی خود کمک کنید.

ارتباط چیپس توت فرنگی با حساسیت :

دمای خون بالا و غلظت خون سبب ایجاد آسم و حساسیت می شود، استفاده از توت فرنگی خشک، موجب کاهش دمای خون می شود و در نتیجه موجب کاهش آسم و حساسیت می شود.

تاثیر میوه خشک توت فرنگی در سفیدی دندان:

با ترکیب نصف قاشق بکینگ پودر، با مقداری پودر توت فرنگی خشک شده می توان سفید کننده طبیعی برای دندان تهیه نمود. این ترکیب با خاصیت اسیدی سفید کننده خوبی برای دندان ها محسوب می شود . و با از بین بردن جرم های قدیمی دندان که ناشی از سیگار و قهوه می باشد به سفیدی دندان ها کمک فراوانی می کند. استفاده از این ترکیب در حد اعتدال توصیه می شود . و استفاده بیش از حد آن به مینای دندان آسیب وارد می کند. البته که این یک روش خانگی محسوب شده و قابل مقایسه با جرم گیری که توسط دندان پزشک انجام می شود، نیست.

خواص توت فرنگی خشک شده ( چیپس توت فرنگی ) در جوان سازی پوست صورت :

اسیدهای چرب و آنتی اکسیدان فراوان در توت فرنگی خشک ، باعث جوان سازی پوست می شود. توت فرنگی با افزایش تولید کلاژن باعث می شود چین و چروک های ناشی از پیری، با تاخیر به وجود آیند، همچنین خاصیت نرم کنندگی توت فرنگی برای پوست صورت یکی دیگر از خواص توت فرنگی می باشد.

مضرات چیپس توت فرنگی چیست

در صورت مصرف همه مواد غذایی در حد اعتدال معمولا مشکلی ایجاد نمی شود . و مصرف بیش از حد از هر نوع ماده غذایی مشکل زا می باشد، در مورد توت فرنگی هم همین موضوع صدق می کند. مصرف بیش از حد توت فرنگی سبب ایجاد کهیر و تب می شود.

مضرات چیپس توت فرنگی چیست

در افرادی که دچار آلرژی و حساسیت می باشند مصرف توت فرنگی به دلیل آلرژی زا بودن آن توصیه نمی شود. آلرژی خود را به صورت علایمی نظیر آبریزش بینی، اگزما و ایجاد دانه های قرمز رنگ روی پوست همچنین سرگیجه و جاری شدن اشک و در مواردی حتی به صورت اختلال در دستگاه گوارش مثل استفراغ، خود را نشان می دهد. توصیه می شود توت فرنگی در کودکان زیر یکسال مصرف نشود. افرادی با سابقه بیماری های پوستی هم باید از خوردن توت فرنگی بپرهیزید، زیرا باعث حادتر شدن بیماری شان می شود.

پرهیز از استفاده چیپس توت فرنگی

افرادی با داشتن معده حساس و ضعیف نیز باید از خوردن توت فرنگی پرهیز نمایند. مصرف چیپس توت فرنگی در بیماران مبتلا به آسم هم ممنوعیت دارد. در صورتی که شما جزء افرادی هستید که مصرف چیپس توت فرنگی برای شما منعی ندارد، بهتر است از مصرف این میوه پر خاصیت خود را محروم نکنید.

همانطور که دیدید، چیپس توت فرنگی هم مانند دیگر میوه ها، در کنار فوایدی که دارد مضراتی نیز دارد. پس بهتر است همیشه به اندازه مصرف کنید. جهت مشاهده و خرید دستگاه خشک کن میوه کافیست با مشاورین ما در واحد فروش در تماس باشید .

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Tumblr
Pinterest
WhatsApp
خانهسوالاتخدمات لیست قیمت
پیمایش به بالا